Co posadzić między tujami? ciekawe projekty

Tuje na stałe wpisały się do krajobrazów naszych przydomowych ogrodów. Różne odmiany tui znaleźć można niemalże przy każdym domu. Z wysokich odmian tui tworzy się również charakterystyczne żywopłoty. Co posadzić pomiędzy tujami, by rośliny przyjęły się, tworzący wyjątkowe zielone kompozycje? Podpowiadamy kilka ciekawych rozwiązań.

Gdzie posadzić tuje?

Tuje są bardzo łatwe w utrzymaniu. Nic dziwnego, że wśród roślin iglastych są one najbardziej popularne w naszych ogrodach. Tuja ma bardzo małe wymagania. Konieczna jest tutaj gleba przepuszczalna, która dominuje w naszym kraju. Jedyny problem rodzi się wówczas, gdy tuje zostanie posadzona na glebach suchych lub też zbyt wilgotnych. Warto wiedzieć jednak, że opadające z drzew igliwie powoduje zakwaszenie gleby. Należy również regularnie przycinać tuje, jeśli zdecydujemy się na większe gatunki. Przycinanie jest konieczne, gdyż – jak wiadomo – tuje tujom nierówne, a stworzenie gęstego żywopłotu wymaga restrykcyjnych rozwiązań.

co można posadzić między tujami

Najpopularniejsze odmiany tui

Tuja, czyli żywotnik obejmuje kilka gatunków. Jednym z większych odmian jest żywotnik zachodni, którego wysokość osiąga nawet 15 m. Popularne odmiana żywotnika zachodniego to np. tuja brabant. Jeśli chcesz posadzić tuję brabant musisz wiedzieć, że rośnie ona najszybciej. Tuja brabnt posadzona w ciągu roku może urosnąć nawet 40 cm, osiągając finalnie wysokość nawet 5 m. Tuja brabant to jedna z najpopularniejszych odmian w naszym kraju, podobnie jak tuja szmaragd. Tuja szmaragd nie brązowieje przed zimą, co oznacza, że ma ona w tym okresie znacznie więcej walorów estetycznych. Odmianami żywotnika zachodniego są również columna, sunkist czy danica.

co posadzić między tujami

Co posadzić wokół tui?

Pomiędzy zielonymi tujami posadzisz wiele roślin. Pamiętaj jednak, że spadające igły zakwaszają glebę. Tutaj należy również posadzić rośliny, które mają takie same wymagania, jak rosnąca odmiana tui. Przy czym posadzić tuje lub co umieścić obok nich? Przeczytaj nasze propozycje.

Byliny

Tuje należy posadzić w sąsiedztwie roślin, które mają takie same wymagania. Idealnie sprawdzają się tutaj wszelkiego rodzaju byliny. Pomiędzy tujami posadzisz rośliny, takie jak bergenie czy przewrotniki. Pomiędzy tujami posadzisz rośliny ozdobne, jak np. liliowce czy astry. Tuje należy również sadzić przy trawach ozdobnych, z którymi tworzą one wyjątkowe kompozycje. Byliny będą doskonałym rozwiązaniem, gdyż mają one podobne wymagania, a więc nie będzie im z pewnością przeszkadzało tego rodzaju sąsiedztwo.

co posadzić pod tujami

Drzewa i krzewy ozdobne

W przypadku żywopłotów tuje stanowią wdzięczny materiał do tworzenia perfekcyjnych kompozycji roślinnych. Sprawdzą się tutaj idealnie drzewa ozdobne, które będą pięknie prezentować się w takim właśnie wydaniu. Do roślin żywopłotowych będą pasować np. bzy lilaki, magnolie i brzozy. Tuja wygląda również bardzo dobrze w sąsiedztwie roślin takich jak sumaki oraz buki. Niezwykłego uroku ogrodom dodadzą z pewnością magnolie, kwitnące w okresie wiosennym. Różne gatunki tuj doskonale będą czuły się w sąsiedztwie budlejów, przyciągających kolorowe motyle, a także pięknie pachnących róż i hortensji. Ciekawym rozwiązaniem będą także pięknotki i kalmie szerokolistne.

Zioła

Wbrew pozorom, różne gatunki tuj będą czuły się doskonale w towarzystwie różnego rodzaju ziół. Trzeba jednak pamiętać, by posadzić je na słonecznym stanowisku. Wówczas z pomocą tui mogą one tworzyć wyjątkowe kompozycje wizualne. Tutaj warto jednak postawić na zioła, które lubią ciepło promieni słonecznych. Należą do nich np. lubczyk, majeranek i krwawnik. Zioła, które można śmiało posadzić przy tujach to również koper, szałwia, rozmaryn i lawenda. Różne gatunki tuj idealnie komponują się z takim naturalnym zielnikiem, co warto wykorzystać w aranżacji swojego ogrodu.

co posadzić przed tujami

Co posadzić wokół tui z zacienionym miejscu?

Cień i suche podłoże to z pewnością nie są wymarzone warunki dla rozwoju roślin. Warto jednak posadzić w tym miejscu piękne kwiaty, gdyż w suchych miesiącach podlewanie tui stanie się koniecznością, przez co dostarczymy wody również i innym roślinom. W cieniu tui z pewnością urośnie liliowiec ogrodowy, przypominający nieco swoim wyglądem lilie. Tutaj można również posadzić floksy, które potrafią urosnąć w trudnych warunkach, do których zalicza się również te zacienione. Ciekawym rozwiązaniem będzie także parzydło leśne, będące idealnym towarzyszem dla drzew iglastych.

Co posadzić zamiast tui?

Najpopularniejszy gatunek tui zdominował polskie ogrody. Co jednak w sytuacji, gdy nie chcemy powielać utartych już schematów? Do ogrodu zamiast tui możemy zaprosić np. cis. Możemy go dowolnie przycinać i kształtować. Choć rośnie powoli, możemy mieć pewność, że będzie z nami przez kolejne dziesiątki lat. Dobrym rozwiązaniem będzie również berberys. Żywopłot zamiast tui możemy również stworzyć ze świerków pospolitych. Ciekawym pomysłem będzie również cyprysik, czyli wiecznie zielony iglak, rozrastający się w bardzo szybkim tempie.

co posadzić przy tujach

Czego nie sadzić przy tujach?

Tuje nie lubią przede wszystkim towarzystwa roślin, preferujących glebę zasadową. Dlatego też nie będą się one czuły dobrze w otoczeniu lawendy, bukszpanu czy fiołków alpejskich. Sadzenia tui nie zaleca się również w pobliżu różnego rodzaju drzew owocowych. Takie sąsiedztwo może spowodować, że plony zdecydowanie się obniżą. Sytuacja taka może być związana również z krzewami owocowymi, jak np. agrest czy porzeczka. Dobrym towarzystwem dla tui nie będzie również z pewnością mahoń i jaśmin.

Co może rosnąć obok tui?

Z roślin ozdobnych idealnie sprawdzą się tutaj forsycja, magnolia i kalina koralowa. Obok tuj sadzi się również róże oraz ozdobne jabłonie i wiśnie.

Co można sadzić razem z tujami?

W sąsiedztwie tuj doskonale poradzą sobie trawy ozdobne, wiciokrzewy, bergenie, liliowce, bodziszki i przywrotniki.

Co posadzić razem z iglakami?

Iglaki będą rosły prawidłowo jeśli przy nich posadzisz rośliny o podobnych wymaganiach, jeśli chodzi o stanowisko oraz glebę. Do takich roślin należą np. azalie, rododendroby i hortensje.

One thought on “Co posadzić między tujami? ciekawe projekty

  • 25 stycznia, 2023 o 8:26 am
    Permalink

    Czekam na nowe wpisy w tej kategorii!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 18 =