Co wsypać do karmnika? Karmienie dzikich ptaków
Dokarmiać ptaki zimą powinien każdy z nas. Nie są one bowiem w stanie znaleźć pokarmu pod warstwą śniegu i lodu. Warto jednak wiedzieć, co wsypać do karmnika, by nieświadomym działaniem nie uczynić więcej szkody, niż pożytku. Podpowiadamy więc, jakim pokarmem należy dokarmiać ptaki w okresie niskich temperatur i opadów śniegu.
Dlaczego warto dokarmiać ptaki zimą?
W czasie zimy ptaki powinny mieć zapewniony dostęp do pokarmu oraz źródła wody. Gdy ziemię skuje lód i przykryje ją warstwa śniegu, nie są one w stanie zapewnić sobie odpowiedniej ilości pożywienia. Dotyczy to zwłaszcza małych ptaków, choć również i większe gatunki mogą mieć spory problem podczas srogiej zimy. Dlatego też zimowe dokarmianie ptaków powinno stać się naszym obowiązkiem wobec natury, z której darów wszyscy czerpiemy.
To również świetna zabawa dla najmłodszych członków rodziny. W pobliżu karmnika obserwować można na ogół wiele różnych gatunków ptaków, które zimują w naszym kraju. Dzieci uczą się więc nie tylko obowiązku, polegającego na regularnym uzupełnianiu stanu pokarmu w karmniku, ale również mogą obcować z przyrodą w najlepszy z możliwych sposobów. Dlatego też warto rozpocząć dokarmianie ptaków już po pierwszych opadach śniegu, pamiętając również o świeżej wodzie, której ptaki potrzebują również w okresie zimowym.
Jak zbudować karmnik i gdzie go ustawić?
Osoby dokarmiające ptaki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to nie wygląd karmnika, ale jego zawartość najlepiej przyciąga zarówno większe, jak i małe ptaki zimujące w naszym kraju. Ptaki potrzebują pokarmu, by przeżyć okres niskich temperatur i zimowej pierzyny, która przykrywa ziemię. Dlatego też warto wiedzieć, jak zbudować karmnik i gdzie go ustawić, by ptaki dokarmiane zimą chciały korzystać z możliwości, które dla nich stworzymy.
Jak zbudować prosty karmnik dla ptaków?
Dokarmianie ptaków zimą nie może obejść się bez najprostszego chociażby karmnika. Na szczęście, aby żywić dokarmiane ptaki, wystarczy już kilka desek, które należy zbić ze sobą, tworząc spód karmnika. Karmnik powinien posiadać również daszek. Daszek karmnika uchroni ptaki przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i warunków atmosferycznych. Karmnik powinien być wykonany z drewna, gdyż jest to materiał naturalny. Do jego lakierowania warto użyć również bezpiecznych dla zwierząt lakierów, choć drewno nie musi być specjalnie chronione przed działaniem warunków atmosferycznych.
Gdzie ustawić karmnik dla ptaków?
Karmnik dla ptaków zimą musi być ustawiony w miejscu, które będzie dla nich bezpieczne. Dokarmianie ptaków musimy więc zaplanować tak, by nie były one narażone na ataki innych zwierząt, np. kotów. Karmnik należy umieścić więc w miejscu, do którego kot nie będzie miał dostępu. Dokarmiane gatunki ptaków będą chciały korzystać z karmnika tylko wówczas, gdy będzie on stabilny. Chwiejąca się, niestabilna budka z pewnością nie przyciągnie do siebie dzikich ptaków. Zadbaj więc nie tylko o walory estetyczne, ale również o stronę praktyczną, by ptaków wokół karmnika nie zabrakło w okresie największych opadów i ujemnych temperatur.
Czym dokarmiać ptaki?
Również i pożywienie ptakom warto podawać racjonalnie. Zanim rozpoczniemy dokarmianie, warto więc dowiedzieć się, co podawać ptakom, by im nie zaszkodzić. Z pewnością dobrym pomysłem będą różnego rodzaju mieszanki ziaren, które można zakupić w sklepach. Sprawdzą się również ziarna słonecznika. Nawet najmniejsze gatunki ptaków poradzą sobie z dotarciem do ziarna. Doskonałym pomysłem będą również orzechy. Pamiętaj jednak, że dokarmiamy ptaki zimą niesoloną żywnością. Jeśli dokarmiasz ptaki orzechami, z pewnością nie mogą być to orzechy solone, dostępne na sklepowych półkach. Dla ptaków dzikich doskonale sprawdzą się pokruszone orzechy z łupkami, choć warto wiedzieć, że bałagan wokół karmnika powstanie wówczas w bardzo szybkim tempie.
Ptaki dokarmiane zimą ziarnami z pewnością szybko nie opuszczą Twojego karmnika. Nasiona warto ptakom podawać przez cały okres dokarmiania. Mogą to być pszenica, żyto i owies, ale również płatki owsiane i otręby. Jeśli ptaki chcemy dokarmiać racjonalnie, warto podać im również różnego rodzaju kasze i siemię lniane. Drobnym ptakom z pewnością posłużą obierki z jabłek. Z kolei pokarm atrakcyjny dla sikorek to słonina, która może zwisać koło karmnika. Pamiętajmy też, że zimą należy dokarmiać również ptaki wodne.
Dokarmianie ptaków zimujących pieczywem – czy to dobry pomysł?
Każdego roku toczy się zażarta dyskusja, czy można dokarmiać ptaki wykładając do karmnika pieczywo. Jak się jednak okazuje, pomimo tego, że jest to z pozoru pokarm atrakcyjny dla ptaka, dokarmianie pieczywem przynosi więcej szkody, niż pożytku. Dlaczego dokarmianie ptaków zimą chlebem nie jest dobrym pomysłem? Przede wszystkim dlatego, że ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do spożywania tego rodzaju pokarmów.
Chleb zawiera również bardzo duże ilości soli. Dokarmianie ptaków chlebem powoduje więc, że przyjmują one substancję wysoce szkodliwą dla ich organizmu. Prowadzi to do zaburzenia gospodarki wodnej. Dokarmianie ptaków pieczywem jest niewskazane również ze względu na to, że szybko pleśnieje ono, nabierając wody. To z kolei stanowi realne zagrożenie dla życia ptaków. Dlatego też zdecydowanie lepiej dokarmiać ptaki żywnością naturalną, do której ptak ma dostęp, gdy pokrywa śniegu znika. Pamiętajmy więc, że tylko nasze rozsądne, odpowiedzialne zachowanie pozwoli ptakom przetrwać zimę, z największymi nawet opadami śniegu i niskimi temperaturami.
Czego nie wolno dawać ptakom?
Ptaków zimujących w Polsce z pewnością nie należy dokarmiać solonymi potrawami, takimi jak chociażby orzeszki ziemne, dostępne w naszych sklepach czy też słone pieczywo. Kiepskim pomysłem będzie również z pewnością spleśniały chleb.
Czy można dawać ptakom płatki owsiane?
W okresie zimowym można karmić ptaki różnymi odmianami zbóż, a także płatkami owsianymi czy otrębami. Sprawdzą się tutaj idealnie również płatki zbożowe.
Jak zaprosić ptaki do karmnika?
Aby ptaki przyleciały do karmnika, należy wypełnić go odpowiednim pożywieniem. Sprawdzą się tutaj mieszanki ziaren i nasiona słonecznika. Do karmników warto włożyć również smalec lub słoninę.
Pan Redaktor to ma lekkie pióro … zazdroszczę.