Jak usunąć żółte lub stare plamy po wybielaczu?

Wybielanie ubrań nie zawsze przynosi pozytywne skutki. Jednym z negatywnych efektów takiego zabiegu są nieestetyczne żółte plamy, które pozostają na białych ubraniach. Na szczęście istniej kilka sprawdzonych sposobów na to, by pozbyć się żółtych plam wybielacza. Jak usunąć żółte plamy po wybielaczu?

Żółte plamy na białych ubraniach

Po wybielacz sięgamy najczęściej, gdy chcemy pozbyć się nieestetycznych plam na białych ubraniach. Niestety białe plamy często przeradzają się w zabrudzenia żółtego koloru. W przypadku żółtych plam nie możemy mieć wątpliwości, że to właśnie wybielacz odpowiada za stan naszych ubrań. Za taką sytuację odpowiedzialny jest chlor, będący głównym składnikiem odplamiaczy. Chlor nie tylko jest przyczyną żółtych plam, ale również powoduje niszczenie kolorowych ubrań, wypłukując z nich barwnik. Co ważne, w przypadku żółtych plam możliwe jest ich usunięcie. Istnieją również sposoby, pozwalające usunąć stare plamy, choć będzie to wymagało nieco więcej pracy.

jak usunąć plamy z wybielacza

Jak skutecznie usunąć plamy wybielacza?

Poplamionych wybielaczem elementów garderoby nie trzeba jeszcze wyrzucać do kosza. Wprost przeciwnie! Czasem wystarczy tylko zastosować któryś ze sprawdzonych sposobów, by usunąć stare plamy i skutecznie pozbyć się tych nowych. Podpowiadamy więc, które produkty wywabią żółte plamy.

Ocet spirytusowy

Jeśli na białych ubraniach pojawiają się nieestetyczne żółte plamy, można wyczyścić je przy pomocy zwykłego octu, stosowanego w niemalże każdej kuchni. Czyszczenie białych ubrań octem należy przeprowadzić jednak z rozwagą. Zalej żółte plamy octem, ale ich nie pocieraj, by nie doprowadzić do nawarstwiania problemu. Odpowiednią dawkę białego octu należy nakładać, aż nieatrakcyjne żółte plamy zaczną znikać. Stosując tą metodę prania białych tkanin należy pamiętać, że ocet wydziela specyficzną woń. Aby się jej pozbyć, trzeba wyprać ciuchy z użyciem odpowiednich detergentów.

jak usunąć żółte plamy po wybielaczu

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to naturalny wybielacz, z którego warto skorzystać, by najszybciej usunąć żółte przebarwienia po odplamiaczu. Soda oczyszczona usuwa również skutecznie tłuste plamy. Metodę tą warto zastosować również po to, by usunąć plamy potu z koszuli. 3 kopiate łyżki sody oczyszczonej rozpuść w pół szklanki wody. Taki preparat rozprowadzaj po białej odzieży w miejscu, w której powstały nieatrakcyjne żółte plamy. To jedna ze skutecznych metod usuwania plam, o czym przekonasz się już po chwili. Dla wzmocnienia efektu możesz użyć również delikatnej szczoteczki.

jak wywabić plamy z wybielacza

Woda utleniona

Aby usunąć ślady po odplamiaczu, zalej plamę wodą utlenioną, która ma silne właściwości wybielające. Woda utleniona poradzi sobie z różnego rodzaju żółtymi plamami, również tymi, które powstają w wyniku działania odplamiacza na białe ubrania. Wywabianie białych plam przy pomocy wody utlenionej jest bezpieczne dla białych materiałów, nawet tych delikatnych. Po tym, jak zalejesz plamę wodą utlenioną, warto jeszcze wyprać ubranie w pralce, co pomoże usunąć żółte pozostałości.

Tiosiarczan sodu

Aby usunąć stare żółte plamy z białych ubrań, połącz w szklance wodę z jedną łyżką tiosiarczanu sodu. Pewnie zastanawiasz się teraz, gdzie zakupić tego rodzaju produkt? Otóż tiosiarczan sodu, stosowany m.in. do usuwania uporczywych plam, zakupić można np. w sklepach fotograficznych. Do usunięcia plamy należy wykorzystać czystą ściereczkę, którą trzeba namaczać w roztworze i nakładać na żółte ślady. Powtarzaj czynność do momentu, aż problem żółtych plam zacznie znikać. Następnie wypierz ubranie pod bieżącą, chłodną wodą, by pozbyć się resztek substancji.

plamy po wybielaczu na ubraniach

Sól

Usunięcie plam wybielacza można przeprowadzić również z wykorzystaniem soli. To jedna ze skutecznych metod usuwania plam. Łyżkę soli wymieszaj ze szklanką sody kuchennej. Do całości dodaj również łyżkę wody utlenionej. Tak przygotowaną mieszankę rozpuść w gorącej wodzie. Jej temperaturę dostosuj do rodzaju tkaniny. Po upływie ok. 20 minut wywabianie plam powinno zakończyć się sukcesem.

Odplamiacz

Odplamiacz to również dobry sposób na pozbycie się żółtych plam potu. Aby usunąć plamy potu czy inne nieestetyczne zabrudzenia z białych rzeczy, należy użyć odplamiacza zgodnie z zaleceniami producenta pamiętając, by rozpuścić go w odpowiedniej ilości wody. Użycie zbyt skoncentrowanego odplamiacza może zniszczyć materiał, z którego uszyte są nasze ubrania. W takim roztworze odplamiacza i ciepłej wody konieczne będzie pozostawienie białych tkanin na pewien czas. Zazwyczaj będzie to ok. 20 minut. Teraz ubranie należy wyciągnąć i umyć pod bieżącą zimną wodą. Używaj wybielacza zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, by nie zniszczyć swoich ciuchów, a jedynie usunąć problem uporczywych żółtych plam.

plamy po wybielaczu

Alkohol

Jak już zostało wspomniane na żółte plamy biały ocet jest doskonałym rozwiązaniem. Do prania białych ubrań można jednak zastosować alkohol, używając go podobnie, jak octu. Nieatrakcyjne żółte plamy schodzą pod wpływem alkoholu, choć przy jego pomocy lepiej zmywać wyłącznie niewielkie zabrudzenia. Czystą szmatkę należy namoczyć w spirytusie. Po kilku minutach ubrania powinny odzyskać dawną biel. Wywabianie białych plam alkoholem należy zakończyć ich wypraniem z użyciem odpowiednich detergentów.

Jak uniknąć powstawania plam z odplamiacza?

Występowaniu nieestetycznych żółtych plam można zapobiec, stosując się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim do prania ubrań w takich detergentach należy podchodzić ze znaczną rezerwą. Wybielaczem nie wolno traktować delikatnych tkanin, narażonych na zniszczenie. Zanim przystąpimy do wywabiania plam, należy również upewnić się, czy chcemy to zrobić w prawidłowy sposób. Zalej plamę odplamiaczem, który będzie rozpuszczony w odpowiedniej ilości wody. Mocno skoncentrowany odplamiacz może zniszczyć kolor białych ubrań. Pamiętaj również, by nie używać go zbyt często.

żółte plamy po wybielaczu

Jak pozbyć się plam po wybielaczu?

Żółtych plam wybielacza można pozbyć się tiosiarczanem sodu. Należy go wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach, a następnie nanosić na plamy z wykorzystaniem czystej szmatki w kolorze podobnym do czyszczonej tkaniny.

Jak pozbyć się plamy o odplamiaczu?

Usunięcie żółtych plam może odbywać się np. z pomocą octu. Produkt należy zmieszać z wodą i pocierać zabrudzone miejsce. Stare żółte plamy można również spróbować usunąć solą wymieszaną z alkoholem.

Jak zafarbować plamy po wybielaczu?

Do zafarbowania uporczywych plam możemy użyć flamastra, którego tusz jest ciemniejszy, niż tkanina. Po kilku praniach różnica powinna zniknąć.

One thought on “Jak usunąć żółte lub stare plamy po wybielaczu?

  • 25 stycznia, 2023 o 8:21 am
    Permalink

    Niby prosty temat … a jednak można dowiedzieć się czegoś nowego

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 12 =