Kształtki ocynkowane – jakie kształtki rozróżniamy w hydraulice?

Złączki i kształtki to nieodzowne elementy budowy sieci kanalizacyjnej, czy wodociągowej, a także grzewczej. Złączki i kształtki dają możliwość połączenia poszczególnych elementów sieci, ale nie tylko. Pozwalają również na zmianę kierunku przepływu wody lub ścieków kanalizacyjnych. Kształtki mają swoje zastosowanie w wielu dziedzinach i w wielu instalacjach. Ich znaczenia można się również doszukiwać w automatyce, pneumatyce, oraz instalacjach klimatyzacyjnych, grzewczych, i wentylacjach kominowych.

Do czego służą kształtki ocynkowane?

Do kształtek ocynkowanych, które bez trudu możemy znaleźć w asortymencie hurtowni hydraulicznej Proterm, należą między innymi:

 • nyple z rury ocynkowanej,
 • mufy redukcyjne ocynkowane,
 • korki ocynkowane,
 • kolana redukcyjne ocynkowane,
 • trójniki ocynkowane,
 • przedłużki ocynkowane,
 • zaślepki ocynkowane.

Powyższe produkty to wysokiej klasy asortyment, który służy głownie do wzmacniania konstrukcji metalowych oraz zabezpieczania przed korozją. Ocynkowanie polega na pokryciu powierzchni metalu warstwą cienkiej warstwy cynku, która chroni go przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy różnego rodzaju chemikalia. Kształtki ocynkowane są więc bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, co sprawia, że są często wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, a także w wielu innych dziedzinach.

hydraulika

Jakie są zalety ocynkowania kształtek hydraulicznych?

Ocynkowanie kształtek, to jeden z najtańszych sposobów na ochronę przed korozją, najtańszy, ale jednocześnie najbardziej skuteczny. Podobnie jest w z produkcją siatek ogrodzeniowych ocynkowanych. Są one długotrwałe, wieloletnie ze względu właśnie na pokrycie warstwą cynku. Dzięki temu, że kształtki są ocynkowane posiadają solidną i długoletnią ochronę. Istnieje wiele zalet kształtek ocynkowanych, a ich największą zaletą jest trwałość. Kształtki ocynkowane nie wymagają również konserwacji, ponad to wśród zalet można wyróżnić:

 • wytrzymałość i trwałość – warstwa cynku chroni metal przed działaniem czynników zewnętrznych, dzięki czemu kształtki ocynkowane są bardzo trwałe i odporne na korozję.
 • Niska cena – ocynkowanie jest stosunkowo tanim sposobem zabezpieczania metalu przed korozją, co sprawia, że kształtki ocynkowane są tańsze niż te wykonane z innych materiałów, takich jak stali nierdzewnej czy aluminium.
 • Łatwość obróbki i montażu – kształtki ocynkowane są dość łatwe w obróbce, dzięki czemu można je łatwo formować i montować w różnych konstrukcjach.
 • Odporność na działanie wysokich temperatur – cynk jest metalem, który wytrzymuje wysokie temperatury, dzięki czemu kształtki ocynkowane są odporne na działanie wysokich temperatur.
 • Brak utleniania się – cynk ma zdolność do tworzenia tzw. „martenzytycznej skorupy”, która chroni go przed utlenianiem się, co sprawia, że kształtki ocynkowane nie ulegają korozji.

Kształtki pokryte cynkiem są odporne, ponieważ pierwiastek ten tworzy trudno rozpuszczalne powłoki. Powstają one podczas kontaktu z wodą i powietrzem. Dzięki temu, że kształtki są ocynkowane są chronione przez wiele lat przed korozją i mogą być stosowane również na zewnątrz nie wymagając częstej konserwacji.

One thought on “Kształtki ocynkowane – jakie kształtki rozróżniamy w hydraulice?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − dziesięć =