Najzdrowsze kwiaty do sypialni wybrać? Zobacz które wybrać

Kwiaty pełnią w naszym domu nie tylko funkcje estetyczne. Oczyszczają one bowiem powietrze, uwalniają je z toksyn i dostarczają do niego tlen, którym oddychamy. Te, które ustawimy w sypialni, warto wybrać racjonalnie. Najzdrowsze kwiaty do sypialni będą nie tylko ładnie się prezentowały, ale korzystnie wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakie rośliny doniczkowe ustawić w pomieszczeniu, w którym śpimy? Poznaj nasze propozycje.

Dlaczego warto posiadać rośliny doniczkowe w swoim domu?

Rośliny doniczkowe mają wiele pozytywnych cech. Z reguły uważa się, że drobne kwiaty doniczkowe czy sporych rozmiarów rośliny, pełnią wyłącznie funkcje estetyczne i dekoracyjne. Nic bardziej mylnego. Poszczególne gatunki roślin przyczyniają się bowiem do poprawy jakości powietrza w naszym domu, uwalniają do niego tlen, oczyszczają je ze szkodliwych dla organizmu ludzkiego toksyn i pomagają pozbyć się szkodliwych substancji. Niemalże każda roślina domowa ma wpływ na to, czym oddychamy. Wybierając kwiaty postaraj się więc dopasować je do poszczególnych pomieszczeń, by móc czerpać jak najwięcej z ich wyjątkowych właściwości.

duże kwiaty do sypialni

Największe zalety popularnych roślin

Często zastanawiając się, które kwiaty wybrać, nie zdajemy sobie sprawy z ich właściwości i zalet. Kwiaty doniczkowe warto jednak wybierać świadomie, gdyż wszyscy domownicy mogą wówczas czerpać z ich wyjątkowych możliwości.

Nawilżają i oczyszczają powietrze

Rośliny doniczkowe skutecznie nawilżają powietrze oraz oczyszczają je z zarodników i pleśni. Chcąc uzyskać prawidłową wilgotność powietrza, ustaw w sypialni paprotkę. Zielistka Sternberga nie tylko nawilża, ale również filtruje powietrze i jonizuje ujemnie. To idealne rozwiązanie do sypialni dziecka, gdyż jej obecność zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne. W dużych sypialniach doskonale sprawdza się papirus. Ta egzotyczna roślina domowa wymaga co prawda obfitego podlewania, ale odwdzięczy się z pewnością doskonale nawilżonym powietrzem, zapewniającym zdrowy, spokojny sen.

jakie kwiaty doniczkowe do sypialni

Produkują tlen

Wiemy już, która roślina skutecznie oczyszcza powietrze. W sypialni warto jednak mieć kwiaty doniczkowe, które produkują tlen. Wszystkie kwiaty doniczkowe są cennym źródłem tego życiodajnego gazu. Niemniej jednak niektóre z nich produkują go znacznie więcej, zwłaszcza w nocy oraz doskonale oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla, który wydychany jest przez nas w procesie oddychania. Udekoruj sypialnię efektownymi kwiatami storczyka, by mieć pewność, że ustawiłaś w swojej sypialni rośliny, które doskonale produkują tlen. Bardzo wydajnym producentem tlenu jest również sansewieria gwinejska. To jeden z gatunków roślin doniczkowych, który nie ma dużych wymagań i jest wyjątkowo łatwy w uprawie.

jakie kwiaty w sypialni

Pochłaniają wilgoć

Omówiliśmy już kwiaty nawilżające powietrze, teraz przyszła pora na wprowadzenie do sypialni kwiatów, które – wprost przeciwnie – pochłaniają wilgoć. Sprawdzi się tutaj doskonale bluszcz pospolity. Pochłania ona wilgoć, wychwytuje z powietrza formaldehyd oraz nawilża powietrze, którym oddychamy. Pomimo tego, że wymaga on nieco większej uwagi, jego obecność z pewnością dobrze wpłynie na nasz organizm, zwłaszcza, jeśli w naszym domu jest suche powietrze. Podobne właściwości mają również fikusy. Nocą dotleniają sypialnie, pochłaniając przy tym wilgoć. Mają one również właściwości oczyszczające. Warto wiedzieć jednak, że liście fukusów mają również właściwości trujące. Dlatego też ta roślina domowa powinna być ustawiona poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

kwiaty do sypialni

Które kwiaty doniczkowe wybrać do sypialni?

W sypialni powinny być ustawione kwiaty, łączące w sobie wszystkie wymienione wcześniej cechy. Tak więc postawy na dobrane kwiaty doniczkowe, które pochłaniają dwutlenek węgla i nocą produkują tlen. Do sypialni wybieramy kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze i zapewniające dużą wilgotność powietrza.

Najzdrowsze kwiaty do sypialni

Kwiaty doniczkowe stanowią nieodłączny element wystroju wnętrz. Do sypialni warto wybrać rośliny, które przyczynią się do zdrowego odpoczynku nocnego i wpłyną pozytywnie na nasz organizm. Zdrowe rośliny oczyszczające to, wspomniane już, języki teściowej. To swoisty lider wśród roślin doniczkowych, produkujących tlen w nocy. Nocą dotlenią sypialnie i nie wymagają szczególnej opieki. Z kolei wawrzyn sprawdzi się w sypialniach, w których panuje duża wilgoć. Ponieważ sam lubi wilgotny klimat, pochłania nadmiar wody z powietrza. Aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie, warto wprowadzić do sypialni rośliny oczyszczające. Jeśli chodzi o kwiaty domowe, idealnie sprawdzi się tutaj mirt. Wymienione ośliny to z pewnością najzdrowsze kwiaty doniczkowe, które warto ustawić w sypialni, by móc czerpać z ich właściwości.

kwiaty sypialnia

Nietypowe kwiaty domowe do sypialni

Zwolennicy nietypowych rozwiązań, powinni postawić na aloes. Aloesy w sypialni nawilżają powietrze i mają liczne właściwości zdrowotne. Są to nie tylko rośliny oczyszczające ale również i filtrujące powietrze z toksyn. Co więcej, ta roślina domowa stanowi świetny kosmetyk. Można nią również opatrywać drobne rany. Doskonale w sypialniach sprawdzają się również kaktusy. To rośliny poprawiające powietrze, magazynujące wodę i różnego rodzaju substancje chemiczne.

Których kwiatów nie ustawiać w sypialni?

Jak wiadomo, w sypialni warto umieścić rośliny doniczkowe oczyszczające i filtrujące powietrze oraz produkujące tlen. Kwiaty ożywią sypialnie i zapewnią odpowiednie doznania estetyczne. Z pewnością nie sprawdzą się w sypialni sztuczne kwiaty. Kiepskim pomysłem będą również rośliny, które wydzielają silne zapachy, utrudniające zasypianie. Kwiaty doniczkowe, których nie należy umieszczać w sypialni, to hiacynty, róże, oleandry, hortensje czy konwalie, których białe kwiaty wyglądają pięknie, ale intensywny zapach może nawet wywołać reakcje uczuleniowe. Jeśli w domu mieszkają zwierzęta lub małe dzieci, warto również zrezygnować z takich roślin, jak oleander, gwiazda betlejemska (wilczomlecz piękny), dracena, skrzydłokwiat czy fiskus. Pomimo ich oczywistego uroku, wykazują one silne właściwości trujące.

najzdrowsze kwiaty do sypialni

Jakie najzdrowsze kwiaty do sypialni?

Dobrym pomysłem będą z pewnością rośliny oczyszczające powietrze. Do tej grupy należy np. mirt, kaktus, paprotka czy aloes.

Jakie kwiaty do sypialni na dobry sen?

Relaksujący sen zapewnią nam popularne rośliny doniczkowe. Najlepsze kwiaty do sypialni to bluszcz pospolity, jaśmin, aloes, lawenda i tzw. języki teściowej czyli wężownica.

Jakich kwiatów nie powinno się trzymać w domu?

Niektóre kwiaty doniczkowe nie nadają się do trzymania w domu, zwłaszcza w sypialni. Będą to np. róże, hortensje, hiacynty, lilie czy oleandry.

2 komentarze do “Najzdrowsze kwiaty do sypialni wybrać? Zobacz które wybrać

 • 16 grudnia, 2022 o 11:18 am
  Permalink

  Już wiem jakie kwiatki do sypialni wybrać 🙂

  Odpowiedz
 • 25 stycznia, 2023 o 8:24 am
  Permalink

  Zgadzam się w 100% z Panem Redaktorem!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =