Odprowadzenie wody z balkonu i tarasu – jak to zrobić?
Właściwa konstrukcja balkonu jest niezbędna, by móc korzystać z jego niezaprzeczalnych walorów przez szereg kolejnych lat. Niestety, deszcz i zalegająca na balkonie woda bardzo szybko niszczą płytę. Dlatego też bardzo istotne jest właściwe odprowadzenie wody z balkonu. Można to zrobić z wykorzystaniem kilku sprawdzonych systemów. W jaki sposób zaprojektować taki system i który z nich będzie najlepszy dla naszego balkonu? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.
Czym jest odwodnienie balkonu?
Pod nazwą odwodnienie tarasu czy balkonu kryje się specjalna powierzchnia podpłytowa, dzięki której możliwe jest odprowadzenie wody deszczowej w sposób bezpieczny dla płyty. Taka warstwa podpłytowa składa się z kilku istotnych elementów. Elementy te oddzielają warstwę wykończeniową i warstwę posadzkową. Tak zaprojektowany układ warstw powoduje, że pokłady wody deszczowej nie zalegają pod płytkami. Taka woda zostaje natomiast w bezpieczny sposób odprowadzona poza balkon czy taras, dzięki czemu nie niszczeją one pod wpływem jej działania.
Aby jednak takie odprowadzenie wody deszczowej było skuteczne, podczas jego projektowania powinno być zachowane kilka istotnych zasad. Można również dokonać wyboru spośród dwóch, najczęściej stosowanych metod. I tak skuteczne odprowadzanie wody gwarantuje metoda drenażowa. Można jednak również wykonać odprowadzenie wody przy pomocy metody powierzchniowej. Jest ona nie tylko bardziej uniwersalna, ale również łatwiejsza w wykonaniu co sprawia, że to właśnie przy jej pomocy najczęściej wykonuje się odpowiednie odwodnienie balkonu.
Co się dzieje, gdy odwodnienie balkonu zostanie wykonane nieprawidłowo?
Do wykonania odwodnienia tarasu czy balkonu należy użyć specjalnych materiałów oraz przeprowadzić je zgodnie ze ściśle określonymi zasadami. Jeśli nie zostaną one zachowane, a warunki techniczne wykonania będą pozostawiać wiele do życzenia, konstrukcja powierzchni balkonu prędzej czy później ulegnie uszkodzeniu. Jeśli odpływ wody nie będzie wykonany prawidłowo, a odwodnienie powierzchni tarasu i balkonu nie będzie działało zgodnie z oczekiwaniami, woda z pewnością wniknie w głąb poszczególnych warstw. To z kolei doprowadzi do pękania połaci tarasu i do kruszenia się posadzki. Będzie to widoczne przede wszystkim w okresie niskich temperatur, gdy woda zacznie zamarzać.
Gromadzenie się wody doprowadzi również do rozwoju grzybów, dających efekt w postaci nieestetycznych plam. Płytki ceramiczne z pewnością zaczną pękać, a tynki na ścianach odparzać się. Jak widać, odwodnienie balkonów należy powierzyć profesjonalistom, by nie musieć zmagać się z konsekwencjami niszczenia powierzchni balkonu z powodu nieumiejętnego wykonania czy niewłaściwych materiałów, użytych podczas pracy.
Skuteczne sposoby na odprowadzenie wody z balkonu
Jak już zostało wspomniane, odwodnienie balkonów wykonane może być przy wykorzystaniu dwóch systemów. Pierwszy z nich nazywany jest powierzchniowym odprowadzaniem wody, drugi natomiast drenażowym odprowadzaniem wody. W metodzie drenażowej stosuje się warstwę drenującą. Taka warstwa drenażowa wchłania część wody, która następnie zostaje bezpiecznie odprowadzona poza obręb tarasu. Taki układ drenażowy dotyczy bardziej tarasów, niż balkonów. W pierwszej metodzie natomiast zostaje zaprojektowany układ warstw. Zewnętrzna warstwa to ta, po której będzie spływała woda. Ostatnią z warstw konstrukcji stanowi okładzina ceramiczna.
Drenażowe odprowadzenie wody
W tym przypadku stosuje się specjalną warstwę drenującą. Dzięki niej z balkonów wody opadowe zostają odprowadzone w bezpieczny sposób. Taką warstwą drenującą może być np. jastrych wodoprzepuszczalny, którego zadaniem będzie wchłanianie wody deszczowej, a następnie przetransportowanie jej poza powierzchnię balkonu czy tarasu. Wariant drenażowy zakłada, że część wody będzie dostawała się pod powierzchnię płytek. Jednak układ drenażowy pozwala na jej wchłonięcie, a następnie bezpieczne odprowadzenie.
W warstwie drenażowej pozostaną co prawda resztki wody, jednak nie będą one stanowić zagrożenia, jeśli chodzi o uszczelnienie balkonu. Balkony w warstwie drenażowej wymagają również zastosowania bocznych profili. Taras wymaga także wykonania również wpustowych kratek przydrzwiowych, by odwodnienie układu drenażowego działało prawidłowo. Metoda ta, choć skuteczna, jest znacznie rzadziej wykorzystywana w praktyce. Przy jej tworzeniu należy pamiętać również, że odprowadzenie wody zakłada konieczność pochylenia powierzchni o ok. 2%.
Hydroizolacja
Uszczelnienie podpłytowe to tzw. hydroizolacja. W tym przypadku woda nie dostaje się w ogóle w głąb jastrychu. Jest to możliwe dzięki szczelnej warstwie hydroizolacyjnej, wykonanej na powierzchni balkonu. Istotne znaczenie ma tutaj układ warstw tarasu. Uszczelnienie, o którym mowa, wykonywane jest na warstwie spadkowej, ewentualnie również na płycie konstrukcyjnej. Aby jednak mogło ono zaistnieć, konieczne jest wykonanie aż dwóch warstw zaprawy uszczelniającej. Taki układ warstwowy tarasu, sprzyja prawidłowemu odprowadzeniu wody. Wcześniej jednak w pierwszej warstwie należy umieścić specjalną listwę, która powinna znajdować się dokładnie w miejscu styku warstw tarasu.
Wykonane odwodnienie wymaga również odpowiedniego kleju oraz nienasiąkliwej okładziny ceramicznej. To właśnie dlatego odwodnienie to bywa nazywane powierzchniowym odprowadzaniem wody. Ta bowiem spływa po powierzchni i w ten sposób możemy mieć odprowadzenie wody wykonane w bezpieczny sposób. Metoda hydroizolacji balkonów jest łatwiejsza w przeprowadzeniu i wykonaniu. Warstwy hydroizolacji są również znacznie bardziej uniwersalne. Dlatego też wykonanie właściwej hydroizolacji balkonów jest znacznie częstszym rozwiązaniem, niż zastosowanie metody drenażowej.
Jak odprowadzić wodę z balkonu?
Odprowadzenie wody opadowej staje się możliwe dzięki wykorzystaniu zaprawy drenującej. Podłoże należy tutaj wykonać ze spadkiem ok 2%. Na nie nakłada się izolację bitumiczną, a następnie folię PE, która ma właściwości poślizgowe.
Jak odwodnić balkon?
Odwodnienie balkonu wymaga położenia podłoża nośnego ze spadkiem ok. 2%. Na takie podłoże nanosi się grunt, tworzący warstwę kontaktową. Taki układ warstw kończy natomiast gotowa zaprawa.
Co dać na czoło balkonu?
Czoło balkonu może zostać wykończone tynkiem, którego kolor zostanie dopasowany do elewacji. Taki tynk powinien być jednak odporny na zróżnicowane warunki atmosferyczne.
u mnie nie da się nic z tym zrobić 🙁
Bardzo fajny artykuł 🙂