Jakie rośliny okrywowe zamiast trawnika po których można chodzić?

Utrzymanie eleganckiego trawnika nie jest łatwym zadaniem. Trzeba go regularnie kosić i nawadniać w trakcie upałów. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki, dzięki którym nasz ogród pokryje się idealnym, zielonym dywanem. Na szczęście istnieją również rośliny okrywowe, po których można chodzić bez obaw o ich zniszczenie. Co ważne, są one równie piękne, jak zadbany trawnik i z powodzeniem mogą być sadzone zamiast niego. Co to za rośliny? Przedstawiamy je pokrótce w naszym poradniku.

Czym są rośliny okrywowe?

Rośliny okrywowe nazywane są również roślinami zadarniającymi. Pod tymi nazwami kryje się grupa roślin, rozrastających się gęsto, ale nisko. Rośliny okrywowe szybko pokrywają glebę, tworząc wyjątkowe kobierce, przyciągające wzrok swoim charakterystycznym wyglądem. Wśród różnych roślin okrywowych wyróżnić można np. krzewiki, pnącza, byliny czy paprocie. Rośliny okrywowe rosną w bardzo szybkim tempie. Do ogrodu warto wybrać rośliny okrywowe, które idealnie skomponują się z jego aranżacją, tworząc piękne kobierce, odporne na mróz i inne warunki atmosferyczne.

co w ogrodzie zamiast trawy

Jakie są zalety trawnika okrywowego?

Większość roślin okrywowych jest odporna na mróz. Co ważne, nie wymagają one również tak intensywnej pielęgnacji, jak tradycyjne trawniki. Dlatego też większość osób stosuje rośliny okrywowe, by nie musieć zmagać się z regularnym koszeniem i intensywnym nawadnianiem w okresie letnich upałów. Kwiaty okrywowe doskonale poradzą sobie w każdych warunkach, również i tych, określanych mianem trudnych. Wśród takich odmian roślin można również spotkać rośliny odporne na deptanie, co sprawia, że idealnie nadają się one do częściej uczęszczanych obszarów ogrodu. Pielęgnacja roślin okrywowych nie wymaga zbyt dużego zaangażowania, a ich urok z pewnością nie odbiega od walorów estetycznych, które zapewniają nam idealnie przystrzyżone trawniki.

rośliny na trawnik

Jakie rośliny okrywowe zamiast trawnika?

Rośliny okrywowe nadają się doskonale na zastępców tradycyjnych trawników. Wieloletnie kwiaty okrywowe sprawdzają się w różnych aranżacjach. Uprawy roślin okrywowych nie wymagają również tak dużego zaangażowania, jak to bywa w przypadku zielonej trawy. Przed posadzeniem roślin warto jednak zastanowić się, które najlepiej sprawdzą się w naszym ogrodzie. Należy wziąć pod uwagę m.in. kolory kwiatów i wymagania, jeśli chodzi o stanowisko. Podpowiadamy więc, które gatunki roślin okrywowych wybrać, by rezultaty pracy okazały się satysfakcjonujące.

rośliny okrywowe po których można chodzić

Barwinek pospolity

Barwinek pospolity to jedna z najbardziej popularnych roślin okrywowych. Są to rośliny okrywowe zimozielone co oznacza, że ich urokiem możemy cieszyć się przez cały rok. Co więcej, są to również rośliny dekoracyjne. Na pierwszy rzut oka wysuwają się tutaj zielone liście, choć w okresie kwitnienia roślin okrywowych nasz kobierzec pokryje się przepięknymi, niebiesko-fioletowymi kwiatami. Ta wieloletnia roślina okrywowa preferuje przede wszystkim zacienione stanowiska. Barwinek sprawdzi się więc pod drzewami lub też w różnych ciemnych zakamarkach. Warto jednak posadzić go w widocznym miejscu, gdyż jako roślina zimozielona będzie cieszyła swoim wyglądem niezależnie od pory roku.

Bodziszek korzeniasty

Brodziszek korzeniasty to płożąca się bylina. Brodziszki to rośliny okrywowe wieloletnie, które nadają się zarówno do miejsc słonecznych, jak i nieco zacienionych. Podobnie jak wszystkie rośliny okrywowe, brodziszki korzeniaste rozrastają się w bardzo szybkim tempie. Osiągają one 30 cm wysokości, a jesienią często zmieniają kolor na czerwony. Te kwitnące byliny okrywowe zachwycają przede wszystkim późną wiosną, gdyż to wówczas następuje okres kwitnienia rośliny. Brodziszki nie wymagają również specjalnej pielęgnacji.

rośliny okrywowe zamiast trawnika

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to zimozielona roślina długoletnia. Najlepiej odnajduje się on w miejscach zacienionych, choć potrafi przystosować się do niemalże każdych warunków. Ta okrywowa pnąca roślina narażona jest jednak na oddziaływanie niskich temperatur. W okresie mrozu może ona przemarznąć, dlatego też warto posadzić ją w osłoniętym miejscu, wśród innych gatunków różnych roślin, które osłonią bluszcz przed mrozem i śniegiem.

rośliny zadarniające zamiast trawy

Gajowiec żółty

Gajowiec żółty to niskie rośliny, cechujące się wyjątkową funkcją dekoracyjną Ten gatunek sadzony jest w ogrodach ze względu na bardzo łatwą uprawę i stosunkowo niewielkie wymagania. Nie sprawdzi się w tym przypadku słoneczne miejsce, gdyż gajowiec preferuje stanowiska zacienione. Wśród odmian roślin okrywowych wyróżnia się on bardzo dużą ekspansywnością, co może wpłynąć na inne rośliny.

Co sadzić zamiast trawy w nasłonecznionych miejscach?

Rośliny okrywowe, kwitnące w nasłonecznionych miejscach to m.in. wspomniany już barwinek pospolity. Do nasłonecznionego trawnika okrywowego warto wybrać również irgę płożącą, która wymaga podlewania jedynie w czasie dużej suszy. Jej białe kwiaty stanowią doskonałą ozdobę ogrodu, a delikatny zapach buduje wyjątkową atmosferę. Zwarte rośliny okrywowe, które doskonale sprawdzą się w miejscach nasłonecznionych, to również jałowiec łuskowaty czy nadbrzeżny, jałowiec pospolity oraz kocimiętka. Ciekawą propozycją będzie również lawenda, wrzosiec i macierzanka, które ozdobią ogród, nadając mu wyjątkowe walory estetyczne. Warto skorzystać z takiej możliwości i przekonać się, że ciekawa alternatywa dla tradycyjnego trawnika jest na wyciągniecie naszej ręki.

zamiast trawy w ogrodzie

Co zielonego zamiast trawnika?

Iglaste rośliny okrywowe sprawdzą się doskonale zamiast trawy. Warto postawić tutaj np. na jałowce. Jałowiec płożący, pospolity czy łuskowaty to idealne rośliny zamiast trawnika, które coraz częściej spotykane są w naszych ogrodach.

Co zamiast trawnika do ogrodu?

Zamiast trawy w ogrodzie można sadzić rośliny okrywowe, odporne na deptanie. Wzrastają one bardzo szybko i są tak gęste, że ziemia nie prześwituje przez szczeliny. Rośliny okrywowe tworzą przepiękny dywan, który może stanowić prawdziwą ozdobę przydomowych ogrodów.

Co zamiast trawy pod drzewem?

W zacienionych zakamarkach trawnika warto posadzić różnorodne gatunki funkii. Należą do nich np. funkia rozdęta, sina czy funkia babkowata.

3 komentarze do “Jakie rośliny okrywowe zamiast trawnika po których można chodzić?

 • 19 grudnia, 2022 o 11:25 am
  Permalink

  Ԝitаmǃ!ǃ
  Βyć mоżе mоϳа wіаdomоść ϳеѕt zbyt ѕресуfіcznа.
  Аle mоjа ѕtаrѕzа ѕіоstrа znаlazłа tutaj wsраnіałego mężczyznę i mаϳą śwіеtny zwіązek, ale со ze mną?
  Mam 27 lаt, Μаrgаrіtа, z Czeсh, znam język angielѕki równіeż
  Ι… lepiеj роwiedzіеć to od razu. Jeѕtem biѕеkѕuаlny. Nіе ϳestеm zazdrоsny о inną kobiеtę… zwłaszcza ϳеśli kоchаmy się rаzеm.
  Ach tak, gоtuję bardzo smacznіеǃ i kоchаm niе tуlkо gоtować ;))
  Ιm рrаwdziwа dziewсzуnа i szuka роważnеgo i gorącеgo zwіązku…
  W kаżdуm rаzіe, możesz znаleźć mój рrоfil tutаj: http://nosamomerbionu.tk/item-50799/

  Odpowiedz
 • 25 stycznia, 2023 o 8:22 am
  Permalink

  Zgadzam się w 100% z Panem Redaktorem!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 3 =